< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1424 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1424. година пред новата ера, 424. од вториот милениум п.н.е., 24. од 15 век п.н.е. и петта од 1420-тите п.н.е.

1425 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1425 п.н.е.
MCDXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 125
Асирски календар3326
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2017
Берберски календар−474
Будистички календар−880
Бурмански календар−2062
Византиски календар4084–4085
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
1272 или 1212
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
1273 или 1213
Коптски календар−1708 – −1707
Етиопски календар−1432 – −1431
Еврејски календар2336–2337
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1368 – −1367
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1676–1677
Холоценски календар8576
Ирански календар2046 п.п. – 2045 п.п.
Исламски календар2109 п.х. – 2108 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар909
Мингуо-календар3336 пред Р. Кина
民前3336年
Нанакшахи−2892
Тајландски сончев календар−882 – −881
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−1298 или −1679 или −2451
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−1297 или −1678 или −2450

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4084 и 4085 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3326 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2336 и 2337 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 671 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1424 година се протега во 1212 и 1213, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1272 и 1273 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 881 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2108 и 2107 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...