< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1422 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1422. година пред новата ера, 422. од вториот милениум п.н.е., 22. од 15 век п.н.е. и трета од 1420-тите п.н.е.

1423 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1423 п.н.е.
MCDXXII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 127
Асирски календар3328
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2015
Берберски календар−472
Будистички календар−878
Бурмански календар−2060
Византиски календар4086–4087
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1274 или 1214
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1275 или 1215
Коптски календар−1706 – −1705
Етиопски календар−1430 – −1429
Еврејски календар2338–2339
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1366 – −1365
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1678–1679
Холоценски календар8578
Ирански календар2044 п.п. – 2043 п.п.
Исламски календар2107 п.х. – 2106 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар911
Мингуо-календар3334 пред Р. Кина
民前3334年
Нанакшахи−2890
Тајландски сончев календар−880 – −879
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−1296 или −1677 или −2449
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1295 или −1676 или −2448

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4086 и 4087 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3328 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2338 и 2339 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 669 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1422 година се протега во 1214 и 1215, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1274 и 1275 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 879 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2106 и 2105 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...