< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1408 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1408. година пред новата ера, 408. од вториот милениум п.н.е., 8. од 15 век п.н.е. и деветта од 1400-тите п.н.е.

1409 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1409 п.н.е.
MCDVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 141
Асирски календар3342
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2001
Берберски календар−458
Будистички календар−864
Бурмански календар−2046
Византиски календар4100–4101
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
1288 или 1228
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
1289 или 1229
Коптски календар−1692 – −1691
Етиопски календар−1416 – −1415
Еврејски календар2352–2353
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1352 – −1351
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1692–1693
Холоценски календар8592
Ирански календар2030 п.п. – 2029 п.п.
Исламски календар2092 п.х. – 2091 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар925
Мингуо-календар3320 пред Р. Кина
民前3320年
Нанакшахи−2876
Тајландски сончев календар−866 – −865
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−1282 или −1663 или −2435
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−1281 или −1662 или −2434

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4100 и 4101 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3342 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2352 и 2353 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 655 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1408 година се протега во 1228 и 1229, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1288 и 1289 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 865 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2091 и 2090 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...