< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1446 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1446. година пред новата ера, 446. од вториот милениум п.н.е., 46. од 15 век п.н.е. и седма од 1440-тите п.н.е.

1447 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1447 п.н.е.
MCDXLVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 103
Асирски календар3304
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2039
Берберски календар−496
Будистички календар−902
Бурмански календар−2084
Византиски календар4062–4063
Кинески календар癸丑(вод. вол)
1250 или 1190
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
1251 или 1191
Коптски календар−1730 – −1729
Етиопски календар−1454 – −1453
Еврејски календар2314–2315
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1390 – −1389
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1654–1655
Холоценски календар8554
Ирански календар2068 п.п. – 2067 п.п.
Исламски календар2132 п.х. – 2130 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар887
Мингуо-календар3358 пред Р. Кина
民前3358年
Нанакшахи−2914
Тајландски сончев календар−904 – −903
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−1320 или −1701 или −2473
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−1319 или −1700 или −2472

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4062 и 4063 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3304 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2314 и 2315 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 693 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1446 година се протега во 1190 и 1191, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1250 и 1251 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 903 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2131 и 2129 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...