< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1401 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1401. година пред новата ера, 401. од вториот милениум п.н.е., 1. од 15 век п.н.е. и втора од 1400-тите п.н.е.

1402 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1402 п.н.е.
MCDI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 148
Асирски календар3349
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1994
Берберски календар−451
Будистички календар−857
Бурмански календар−2039
Византиски календар4107–4108
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1295 или 1235
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1296 или 1236
Коптски календар−1685 – −1684
Етиопски календар−1409 – −1408
Еврејски календар2359–2360
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1345 – −1344
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1699–1700
Холоценски календар8599
Ирански календар2023 п.п. – 2022 п.п.
Исламски календар2085 п.х. – 2084 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар932
Мингуо-календар3313 пред Р. Кина
民前3313年
Нанакшахи−2869
Тајландски сончев календар−859 – −858
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−1275 или −1656 или −2428
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−1274 или −1655 или −2427

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4107 и 4108 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3349 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2359 и 2360 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 648 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1401 година се протега во 1235 и 1236, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1295 и 1296 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 858 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2084 и 2083 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...