< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1426 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1426. година пред новата ера, 426. од вториот милениум п.н.е., 26. од 15 век п.н.е. и седма од 1420-тите п.н.е.

1427 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1427 п.н.е.
MCDXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 123
Асирски календар3324
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2019
Берберски календар−476
Будистички календар−882
Бурмански календар−2064
Византиски календар4082–4083
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1270 или 1210
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1271 или 1211
Коптски календар−1710 – −1709
Етиопски календар−1434 – −1433
Еврејски календар2334–2335
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1370 – −1369
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1674–1675
Холоценски календар8574
Ирански календар2048 п.п. – 2047 п.п.
Исламски календар2111 п.х. – 2110 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар907
Мингуо-календар3338 пред Р. Кина
民前3338年
Нанакшахи−2894
Тајландски сончев календар−884 – −883
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−1300 или −1681 или −2453
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−1299 или −1680 или −2452

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4082 и 4083 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3324 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2334 и 2335 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 673 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1426 година се протега во 1210 и 1211, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1270 и 1271 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 883 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2110 и 2109 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...