< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1450 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1450. година пред новата ера, 450. од вториот милениум п.н.е., 50. од 15 век п.н.е. и прва од 1450-тите п.н.е.

1451 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1451 п.н.е.
MCDL п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 99
Асирски календар3300
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2043
Берберски календар−500
Будистички календар−906
Бурмански календар−2088
Византиски календар4058–4059
Кинески календар己酉(зем. петел)
1246 или 1186
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
1247 или 1187
Коптски календар−1734 – −1733
Етиопски календар−1458 – −1457
Еврејски календар2310–2311
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1394 – −1393
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1650–1651
Холоценски календар8550
Ирански календар2072 п.п. – 2071 п.п.
Исламски календар2136 п.х. – 2135 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар883
Мингуо-календар3362 пред Р. Кина
民前3362年
Нанакшахи−2918
Тајландски сончев календар−908 – −907
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−1324 или −1705 или −2477
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−1323 или −1704 или −2476

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4058 и 4059 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3300 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2310 и 2311 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 697 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1450 година се протега во 1186 и 1187, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1246 и 1247 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 907 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2135 и 2134 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...