< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1454 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1454. година пред новата ера, 454. од вториот милениум п.н.е., 54. од 15 век п.н.е. и петта од 1450-тите п.н.е.

1455 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1455 п.н.е.
MCDLIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 95
Асирски календар3296
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2047
Берберски календар−504
Будистички календар−910
Бурмански календар−2092
Византиски календар4054–4055
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
1242 или 1182
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
1243 или 1183
Коптски календар−1738 – −1737
Етиопски календар−1462 – −1461
Еврејски календар2306–2307
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1398 – −1397
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1646–1647
Холоценски календар8546
Ирански календар2076 п.п. – 2075 п.п.
Исламски календар2140 п.х. – 2139 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар879
Мингуо-календар3366 пред Р. Кина
民前3366年
Нанакшахи−2922
Тајландски сончев календар−912 – −911
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−1328 или −1709 или −2481
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−1327 или −1708 или −2480

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4054 и 4055 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3296 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2306 и 2307 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 701 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1454 година се протега во 1182 и 1183, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1242 и 1243 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 911 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2139 и 2138 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...