< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1477 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1477. година пред новата ера, 477. од вториот милениум п.н.е., 77. од 15 век п.н.е. и осма од 1470-тите п.н.е.

1478 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1478 п.н.е.
MCDLXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 72
Асирски календар3273
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2070
Берберски календар−527
Будистички календар−933
Бурмански календар−2115
Византиски календар4031–4032
Кинески календар壬午(вод. коњ)
1219 или 1159
    — до —
癸未年 (вод. коза)
1220 или 1160
Коптски календар−1761 – −1760
Етиопски календар−1485 – −1484
Еврејски календар2283–2284
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1421 – −1420
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1623–1624
Холоценски календар8523
Ирански календар2099 п.п. – 2098 п.п.
Исламски календар2163 п.х. – 2162 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар856
Мингуо-календар3389 пред Р. Кина
民前3389年
Нанакшахи−2945
Тајландски сончев календар−935 – −934
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−1351 или −1732 или −2504
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−1350 или −1731 или −2503

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4031 и 4032 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3273 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2283 и 2284 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 724 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1477 година се протега во 1159 и 1160, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1219 и 1220 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 934 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2162 и 2161 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...