< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1443 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1443. година пред новата ера, 443. од вториот милениум п.н.е., 43. од 15 век п.н.е. и четвртта од 1440-тите п.н.е.

1444 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1444 п.н.е.
MCDXLIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 106
Асирски календар3307
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2036
Берберски календар−493
Будистички календар−899
Бурмански календар−2081
Византиски календар4065–4066
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1253 или 1193
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1254 или 1194
Коптски календар−1727 – −1726
Етиопски календар−1451 – −1450
Еврејски календар2317–2318
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1387 – −1386
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1657–1658
Холоценски календар8557
Ирански календар2065 п.п. – 2064 п.п.
Исламски календар2128 п.х. – 2127 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар890
Мингуо-календар3355 пред Р. Кина
民前3355年
Нанакшахи−2911
Тајландски сончев календар−901 – −900
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−1317 или −1698 или −2470
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−1316 или −1697 или −2469

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4065 и 4066 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3307 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2317 и 2318 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 690 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1443 година се протега во 1193 и 1194, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1253 и 1254 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 900 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2127 и 2126 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...