< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1437 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1437. година пред новата ера, 437. од вториот милениум п.н.е., 37. од 15 век п.н.е. и осма од 1430-тите п.н.е.

1438 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1438 п.н.е.
MCDXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 112
Асирски календар3313
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2030
Берберски календар−487
Будистички календар−893
Бурмански календар−2075
Византиски календар4071–4072
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1259 или 1199
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1260 или 1200
Коптски календар−1721 – −1720
Етиопски календар−1445 – −1444
Еврејски календар2323–2324
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1381 – −1380
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1663–1664
Холоценски календар8563
Ирански календар2059 п.п. – 2058 п.п.
Исламски календар2122 п.х. – 2121 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар896
Мингуо-календар3349 пред Р. Кина
民前3349年
Нанакшахи−2905
Тајландски сончев календар−895 – −894
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−1311 или −1692 или −2464
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−1310 или −1691 или −2463

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4071 и 4072 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3313 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2323 и 2324 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 684 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1437 година се протега во 1199 и 1200, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1259 и 1260 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 894 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2121 и 2120 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...