< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1497 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1497. година пред новата ера, 497. од вториот милениум п.н.е., 97. од 15 век п.н.е. и осма од 1490-тите п.н.е.

1498 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1498 п.н.е.
MCDXCVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 52
Асирски календар3253
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2090
Берберски календар−547
Будистички календар−953
Бурмански календар−2135
Византиски календар4011–4012
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1199 или 1139
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1200 или 1140
Коптски календар−1781 – −1780
Етиопски календар−1505 – −1504
Еврејски календар2263–2264
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1441 – −1440
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1603–1604
Холоценски календар8503
Ирански календар2119 п.п. – 2118 п.п.
Исламски календар2184 п.х. – 2183 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар836
Мингуо-календар3409 пред Р. Кина
民前3409年
Нанакшахи−2965
Тајландски сончев календар−955 – −954
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−1371 или −1752 или −2524
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−1370 или −1751 или −2523

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4011 и 4012 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3253 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2263 и 2264 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 744 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1497 година се протега во 1139 и 1140, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1199 и 1200 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 954 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2183 и 2182 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...