< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1476 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1476. година пред новата ера, 476. од вториот милениум п.н.е., 76. од 15 век п.н.е. и седма од 1470-тите п.н.е.

1477 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1477 п.н.е.
MCDLXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 73
Асирски календар3274
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2069
Берберски календар−526
Будистички календар−932
Бурмански календар−2114
Византиски календар4032–4033
Кинески календар癸未(вод. коза)
1220 или 1160
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1221 или 1161
Коптски календар−1760 – −1759
Етиопски календар−1484 – −1483
Еврејски календар2284–2285
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1420 – −1419
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1624–1625
Холоценски календар8524
Ирански календар2098 п.п. – 2097 п.п.
Исламски календар2162 п.х. – 2161 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар857
Мингуо-календар3388 пред Р. Кина
民前3388年
Нанакшахи−2944
Тајландски сончев календар−934 – −933
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−1350 или −1731 или −2503
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−1349 или −1730 или −2502

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4032 и 4033 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3274 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2284 и 2285 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 723 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1476 година се протега во 1160 и 1161, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1220 и 1221 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 933 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2161 и 2160 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...