< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1410 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1410. година пред новата ера, 410. од вториот милениум п.н.е., 10. од 15 век п.н.е. и прва од 1410-тите п.н.е.

1411 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1411 п.н.е.
MCDX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 139
Асирски календар3340
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2003
Берберски календар−460
Будистички календар−866
Бурмански календар−2048
Византиски календар4098–4099
Кинески календар己丑(зем. вол)
1286 или 1226
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
1287 или 1227
Коптски календар−1694 – −1693
Етиопски календар−1418 – −1417
Еврејски календар2350–2351
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1354 – −1353
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1690–1691
Холоценски календар8590
Ирански календар2032 п.п. – 2031 п.п.
Исламски календар2094 п.х. – 2093 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар923
Мингуо-календар3322 пред Р. Кина
民前3322年
Нанакшахи−2878
Тајландски сончев календар−868 – −867
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−1284 или −1665 или −2437
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1283 или −1664 или −2436

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4098 и 4099 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3340 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2350 и 2351 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 657 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1410 година се протега во 1226 и 1227, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1286 и 1287 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 867 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2093 и 2092 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...