< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1411 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1411. година пред новата ера, 411. од вториот милениум п.н.е., 11. од 15 век п.н.е. и втора од 1410-тите п.н.е.

1412 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1412 п.н.е.
MCDXI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 138
Асирски календар3339
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2004
Берберски календар−461
Будистички календар−867
Бурмански календар−2049
Византиски календар4097–4098
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
1285 или 1225
    — до —
己丑年 (зем. вол)
1286 или 1226
Коптски календар−1695 – −1694
Етиопски календар−1419 – −1418
Еврејски календар2349–2350
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1355 – −1354
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1689–1690
Холоценски календар8589
Ирански календар2033 п.п. – 2032 п.п.
Исламски календар2095 п.х. – 2094 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар922
Мингуо-календар3323 пред Р. Кина
民前3323年
Нанакшахи−2879
Тајландски сончев календар−869 – −868
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−1285 или −1666 или −2438
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−1284 или −1665 или −2437

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4097 и 4098 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3339 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2349 и 2350 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 658 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1411 година се протега во 1225 и 1226, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1285 и 1286 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 868 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2094 и 2093 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...