< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1409 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1409. година пред новата ера, 409. од вториот милениум п.н.е., 9. од 15 век п.н.е. и последна од 1400-тите п.н.е.

1410 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1410 п.н.е.
MCDIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 140
Асирски календар3341
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2002
Берберски календар−459
Будистички календар−865
Бурмански календар−2047
Византиски календар4099–4100
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1287 или 1227
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1288 или 1228
Коптски календар−1693 – −1692
Етиопски календар−1417 – −1416
Еврејски календар2351–2352
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1353 – −1352
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1691–1692
Холоценски календар8591
Ирански календар2031 п.п. – 2030 п.п.
Исламски календар2093 п.х. – 2092 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар924
Мингуо-календар3321 пред Р. Кина
民前3321年
Нанакшахи−2877
Тајландски сончев календар−867 – −866
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1283 или −1664 или −2436
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−1282 или −1663 или −2435

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4099 и 4100 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3341 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2351 и 2352 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 656 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1409 година се протега во 1227 и 1228, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1287 и 1288 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 866 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2092 и 2091 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...