< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1461 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1461. година пред новата ера, 461. од вториот милениум п.н.е., 61. од 15 век п.н.е. и втора од 1460-тите п.н.е.

1462 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1462 п.н.е.
MCDLXI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 88
Асирски календар3289
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2054
Берберски календар−511
Будистички календар−917
Бурмански календар−2099
Византиски календар4047–4048
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1235 или 1175
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1236 или 1176
Коптски календар−1745 – −1744
Етиопски календар−1469 – −1468
Еврејски календар2299–2300
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1405 – −1404
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1639–1640
Холоценски календар8539
Ирански календар2083 п.п. – 2082 п.п.
Исламски календар2147 п.х. – 2146 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар872
Мингуо-календар3373 пред Р. Кина
民前3373年
Нанакшахи−2929
Тајландски сончев календар−919 – −918
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−1335 или −1716 или −2488
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−1334 или −1715 или −2487

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4047 и 4048 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3289 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2299 и 2300 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 708 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1461 година се протега во 1175 и 1176, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1235 и 1236 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 918 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2146 и 2145 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...