< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1434 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1434. година пред новата ера, 434. од вториот милениум п.н.е., 34. од 15 век п.н.е. и петта од 1430-тите п.н.е.

1435 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1435 п.н.е.
MCDXXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 115
Асирски календар3316
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2027
Берберски календар−484
Будистички календар−890
Бурмански календар−2072
Византиски календар4074–4075
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
1262 или 1202
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
1263 или 1203
Коптски календар−1718 – −1717
Етиопски календар−1442 – −1441
Еврејски календар2326–2327
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1378 – −1377
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1666–1667
Холоценски календар8566
Ирански календар2056 п.п. – 2055 п.п.
Исламски календар2119 п.х. – 2118 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар899
Мингуо-календар3346 пред Р. Кина
民前3346年
Нанакшахи−2902
Тајландски сончев календар−892 – −891
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−1308 или −1689 или −2461
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−1307 или −1688 или −2460

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4074 и 4075 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3316 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2326 и 2327 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 681 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1434 година се протега во 1202 и 1203, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1262 и 1263 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 891 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2118 и 2117 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...