< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1429 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1429. година пред новата ера, 429. од вториот милениум п.н.е., 29. од 15 век п.н.е. и последна од 1420-тите п.н.е.

1430 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1430 п.н.е.
MCDXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 120
Асирски календар3321
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2022
Берберски календар−479
Будистички календар−885
Бурмански календар−2067
Византиски календар4079–4080
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1267 или 1207
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1268 или 1208
Коптски календар−1713 – −1712
Етиопски календар−1437 – −1436
Еврејски календар2331–2332
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1373 – −1372
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1671–1672
Холоценски календар8571
Ирански календар2051 п.п. – 2050 п.п.
Исламски календар2114 п.х. – 2113 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар904
Мингуо-календар3341 пред Р. Кина
民前3341年
Нанакшахи−2897
Тајландски сончев календар−887 – −886
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−1303 или −1684 или −2456
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−1302 или −1683 или −2455

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4079 и 4080 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3321 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2331 и 2332 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 676 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1429 година се протега во 1207 и 1208, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1267 и 1268 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 886 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2113 и 2112 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...