< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1468 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1468. година пред новата ера, 468. од вториот милениум п.н.е., 68. од 15 век п.н.е. и деветта од 1460-тите п.н.е.

1469 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1469 п.н.е.
MCDLXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 81
Асирски календар3282
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2061
Берберски календар−518
Будистички календар−924
Бурмански календар−2106
Византиски календар4040–4041
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
1228 или 1168
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
1229 или 1169
Коптски календар−1752 – −1751
Етиопски календар−1476 – −1475
Еврејски календар2292–2293
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1412 – −1411
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1632–1633
Холоценски календар8532
Ирански календар2090 п.п. – 2089 п.п.
Исламски календар2154 п.х. – 2153 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар865
Мингуо-календар3380 пред Р. Кина
民前3380年
Нанакшахи−2936
Тајландски сончев календар−926 – −925
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−1342 или −1723 или −2495
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−1341 или −1722 или −2494

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4040 и 4041 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3282 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2292 и 2293 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 715 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1468 година се протега во 1168 и 1169, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1228 и 1229 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 925 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2153 и 2152 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...