< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1457 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1457. година пред новата ера, 457. од вториот милениум п.н.е., 57. од 15 век п.н.е. и осма од 1450-тите п.н.е.

1458 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1458 п.н.е.
MCDLVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 92
Асирски календар3293
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2050
Берберски календар−507
Будистички календар−913
Бурмански календар−2095
Византиски календар4051–4052
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1239 или 1179
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1240 или 1180
Коптски календар−1741 – −1740
Етиопски календар−1465 – −1464
Еврејски календар2303–2304
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1401 – −1400
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1643–1644
Холоценски календар8543
Ирански календар2079 п.п. – 2078 п.п.
Исламски календар2143 п.х. – 2142 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар876
Мингуо-календар3369 пред Р. Кина
民前3369年
Нанакшахи−2925
Тајландски сончев календар−915 – −914
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1331 или −1712 или −2484
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−1330 или −1711 или −2483

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4051 и 4052 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3293 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2303 и 2304 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 704 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1457 година се протега во 1179 и 1180, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1239 и 1240 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 914 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2142 и 2141 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...