< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1419 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1419. година пред новата ера, 419. од вториот милениум п.н.е., 19. од 15 век п.н.е. и последна од 1410-тите п.н.е.

1420 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1420 п.н.е.
MCDXIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 130
Асирски календар3331
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2012
Берберски календар−469
Будистички календар−875
Бурмански календар−2057
Византиски календар4089–4090
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
1277 или 1217
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
1278 или 1218
Коптски календар−1703 – −1702
Етиопски календар−1427 – −1426
Еврејски календар2341–2342
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1363 – −1362
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1681–1682
Холоценски календар8581
Ирански календар2041 п.п. – 2040 п.п.
Исламски календар2104 п.х. – 2103 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар914
Мингуо-календар3331 пред Р. Кина
民前3331年
Нанакшахи−2887
Тајландски сончев календар−877 – −876
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−1293 или −1674 или −2446
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−1292 или −1673 или −2445

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4089 и 4090 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3331 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2341 и 2342 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 666 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1419 година се протега во 1217 и 1218, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1277 и 1278 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 876 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2103 и 2102 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...