< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1415 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1415. година пред новата ера, 415. од вториот милениум п.н.е., 15. од 15 век п.н.е. и шеста од 1410-тите п.н.е.

1416 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1416 п.н.е.
MCDXV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 134
Асирски календар3335
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2008
Берберски календар−465
Будистички календар−871
Бурмански календар−2053
Византиски календар4093–4094
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
1281 или 1221
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
1282 или 1222
Коптски календар−1699 – −1698
Етиопски календар−1423 – −1422
Еврејски календар2345–2346
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1359 – −1358
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1685–1686
Холоценски календар8585
Ирански календар2037 п.п. – 2036 п.п.
Исламски календар2100 п.х. – 2099 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар918
Мингуо-календар3327 пред Р. Кина
民前3327年
Нанакшахи−2883
Тајландски сончев календар−873 – −872
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−1289 или −1670 или −2442
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−1288 или −1669 или −2441

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4093 и 4094 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3335 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2345 и 2346 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 662 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1415 година се протега во 1221 и 1222, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1281 и 1282 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 872 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2099 и 2098 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...