< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1418 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1418. година пред новата ера, 418. од вториот милениум п.н.е., 18. од 15 век п.н.е. и деветта од 1410-тите п.н.е.

1419 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1419 п.н.е.
MCDXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 131
Асирски календар3332
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2011
Берберски календар−468
Будистички календар−874
Бурмански календар−2056
Византиски календар4090–4091
Кинески календар辛巳(мет. змија)
1278 или 1218
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
1279 или 1219
Коптски календар−1702 – −1701
Етиопски календар−1426 – −1425
Еврејски календар2342–2343
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1362 – −1361
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1682–1683
Холоценски календар8582
Ирански календар2040 п.п. – 2039 п.п.
Исламски календар2103 п.х. – 2102 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар915
Мингуо-календар3330 пред Р. Кина
民前3330年
Нанакшахи−2886
Тајландски сончев календар−876 – −875
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−1292 или −1673 или −2445
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−1291 или −1672 или −2444

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4090 и 4091 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3332 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2342 и 2343 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 665 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1418 година се протега во 1218 и 1219, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1278 и 1279 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 875 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2102 и 2101 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...