< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1485 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1485. година пред новата ера, 485. од вториот милениум п.н.е., 85. од 15 век п.н.е. и шеста од 1480-тите п.н.е.

1486 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1486 п.н.е.
MCDLXXXV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 64
Асирски календар3265
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2078
Берберски календар−535
Будистички календар−941
Бурмански календар−2123
Византиски календар4023–4024
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1211 или 1151
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1212 или 1152
Коптски календар−1769 – −1768
Етиопски календар−1493 – −1492
Еврејски календар2275–2276
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1429 – −1428
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1615–1616
Холоценски календар8515
Ирански календар2107 п.п. – 2106 п.п.
Исламски календар2172 п.х. – 2171 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар848
Мингуо-календар3397 пред Р. Кина
民前3397年
Нанакшахи−2953
Тајландски сончев календар−943 – −942
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−1359 или −1740 или −2512
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−1358 или −1739 или −2511

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4023 и 4024 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3265 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2275 и 2276 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 732 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1485 година се протега во 1151 и 1152, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1211 и 1212 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 942 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2171 и 2170 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...