< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1475 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1475. година пред новата ера, 475. од вториот милениум п.н.е., 75. од 15 век п.н.е. и шеста од 1470-тите п.н.е.

1476 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1476 п.н.е.
MCDLXXV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 74
Асирски календар3275
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2068
Берберски календар−525
Будистички календар−931
Бурмански календар−2113
Византиски календар4033–4034
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
1221 или 1161
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
1222 или 1162
Коптски календар−1759 – −1758
Етиопски календар−1483 – −1482
Еврејски календар2285–2286
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1419 – −1418
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1625–1626
Холоценски календар8525
Ирански календар2097 п.п. – 2096 п.п.
Исламски календар2161 п.х. – 2160 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар858
Мингуо-календар3387 пред Р. Кина
民前3387年
Нанакшахи−2943
Тајландски сончев календар−933 – −932
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−1349 или −1730 или −2502
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−1348 или −1729 или −2501

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4033 и 4034 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3275 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2285 и 2286 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 722 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1475 година се протега во 1161 и 1162, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1221 и 1222 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 932 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2160 и 2159 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...