< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1495 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1495. година пред новата ера, 495. од вториот милениум п.н.е., 95. од 15 век п.н.е. и шеста од 1490-тите п.н.е.

1496 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1496 п.н.е.
MCDXCV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 54
Асирски календар3255
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2088
Берберски календар−545
Будистички календар−951
Бурмански календар−2133
Византиски календар4013–4014
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1201 или 1141
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1202 или 1142
Коптски календар−1779 – −1778
Етиопски календар−1503 – −1502
Еврејски календар2265–2266
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1439 – −1438
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1605–1606
Холоценски календар8505
Ирански календар2117 п.п. – 2116 п.п.
Исламски календар2182 п.х. – 2181 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар838
Мингуо-календар3407 пред Р. Кина
民前3407年
Нанакшахи−2963
Тајландски сончев календар−953 – −952
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−1369 или −1750 или −2522
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−1368 или −1749 или −2521

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4013 и 4014 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3255 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2265 и 2266 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 742 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1495 година се протега во 1141 и 1142, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1201 и 1202 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 952 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2181 и 2180 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...