< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1449 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1449. година пред новата ера, 449. од вториот милениум п.н.е., 49. од 15 век п.н.е. и последна од 1440-тите п.н.е.

1450 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1450 п.н.е.
MCDXLIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 100
Асирски календар3301
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2042
Берберски календар−499
Будистички календар−905
Бурмански календар−2087
Византиски календар4059–4060
Кинески календар庚戌(мет. куче)
1247 или 1187
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
1248 или 1188
Коптски календар−1733 – −1732
Етиопски календар−1457 – −1456
Еврејски календар2311–2312
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1393 – −1392
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1651–1652
Холоценски календар8551
Ирански календар2071 п.п. – 2070 п.п.
Исламски календар2135 п.х. – 2134 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар884
Мингуо-календар3361 пред Р. Кина
民前3361年
Нанакшахи−2917
Тајландски сончев календар−907 – −906
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−1323 или −1704 или −2476
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−1322 или −1703 или −2475

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4059 и 4060 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3301 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2311 и 2312 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 696 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1449 година се протега во 1187 и 1188, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1247 и 1248 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 906 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2134 и 2133 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...