< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1448 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1448. година пред новата ера, 448. од вториот милениум п.н.е., 48. од 15 век п.н.е. и деветта од 1440-тите п.н.е.

1449 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1449 п.н.е.
MCDXLVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 101
Асирски календар3302
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2041
Берберски календар−498
Будистички календар−904
Бурмански календар−2086
Византиски календар4060–4061
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1248 или 1188
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1249 или 1189
Коптски календар−1732 – −1731
Етиопски календар−1456 – −1455
Еврејски календар2312–2313
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1392 – −1391
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1652–1653
Холоценски календар8552
Ирански календар2070 п.п. – 2069 п.п.
Исламски календар2134 п.х. – 2133 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар885
Мингуо-календар3360 пред Р. Кина
民前3360年
Нанакшахи−2916
Тајландски сончев календар−906 – −905
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−1322 или −1703 или −2475
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1321 или −1702 или −2474

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4060 и 4061 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3302 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2312 и 2313 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 695 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1448 година се протега во 1188 и 1189, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1248 и 1249 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 905 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2133 и 2132 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...