< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1492 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1492. година пред новата ера, 492. од вториот милениум п.н.е., 92. од 15 век п.н.е. и трета од 1490-тите п.н.е.

1493 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1493 п.н.е.
MCDXCII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 57
Асирски календар3258
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2085
Берберски календар−542
Будистички календар−948
Бурмански календар−2130
Византиски календар4016–4017
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
1204 или 1144
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
1205 или 1145
Коптски календар−1776 – −1775
Етиопски календар−1500 – −1499
Еврејски календар2268–2269
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1436 – −1435
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1608–1609
Холоценски календар8508
Ирански календар2114 п.п. – 2113 п.п.
Исламски календар2179 п.х. – 2178 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар841
Мингуо-календар3404 пред Р. Кина
民前3404年
Нанакшахи−2960
Тајландски сончев календар−950 – −949
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−1366 или −1747 или −2519
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−1365 или −1746 или −2518

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4016 и 4017 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3258 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2268 и 2269 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 739 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1492 година се протега во 1144 и 1145, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1204 и 1205 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 949 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2178 и 2177 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...