< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1405 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1405. година пред новата ера, 405. од вториот милениум п.н.е., 5. од 15 век п.н.е. и шеста од 1400-тите п.н.е.

1406 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1406 п.н.е.
MCDV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 144
Асирски календар3345
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1998
Берберски календар−455
Будистички календар−861
Бурмански календар−2043
Византиски календар4103–4104
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1291 или 1231
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1292 или 1232
Коптски календар−1689 – −1688
Етиопски календар−1413 – −1412
Еврејски календар2355–2356
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1349 – −1348
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1695–1696
Холоценски календар8595
Ирански календар2027 п.п. – 2026 п.п.
Исламски календар2089 п.х. – 2088 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар928
Мингуо-календар3317 пред Р. Кина
民前3317年
Нанакшахи−2873
Тајландски сончев календар−863 – −862
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−1279 или −1660 или −2432
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−1278 или −1659 или −2431

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4103 и 4104 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3345 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2355 и 2356 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 652 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1405 година се протега во 1231 и 1232, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1291 и 1292 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 862 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2088 и 2087 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...