< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1431 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1431. година пред новата ера, 431. од вториот милениум п.н.е., 31. од 15 век п.н.е. и втора од 1430-тите п.н.е.

1432 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1432 п.н.е.
MCDXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 118
Асирски календар3319
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2024
Берберски календар−481
Будистички календар−887
Бурмански календар−2069
Византиски календар4077–4078
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
1265 или 1205
    — до —
己巳年 (зем. змија)
1266 или 1206
Коптски календар−1715 – −1714
Етиопски календар−1439 – −1438
Еврејски календар2329–2330
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1375 – −1374
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1669–1670
Холоценски календар8569
Ирански календар2053 п.п. – 2052 п.п.
Исламски календар2116 п.х. – 2115 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар902
Мингуо-календар3343 пред Р. Кина
民前3343年
Нанакшахи−2899
Тајландски сончев календар−889 – −888
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−1305 или −1686 или −2458
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−1304 или −1685 или −2457

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4077 и 4078 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3319 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2329 и 2330 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 678 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1431 година се протега во 1205 и 1206, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1265 и 1266 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 888 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2115 и 2114 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...