< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1417 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1417. година пред новата ера, 417. од вториот милениум п.н.е., 17. од 15 век п.н.е. и осма од 1410-тите п.н.е.

1418 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1418 п.н.е.
MCDXVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 132
Асирски календар3333
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2010
Берберски календар−467
Будистички календар−873
Бурмански календар−2055
Византиски календар4091–4092
Кинески календар壬午(вод. коњ)
1279 или 1219
    — до —
癸未年 (вод. коза)
1280 или 1220
Коптски календар−1701 – −1700
Етиопски календар−1425 – −1424
Еврејски календар2343–2344
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1361 – −1360
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1683–1684
Холоценски календар8583
Ирански календар2039 п.п. – 2038 п.п.
Исламски календар2102 п.х. – 2101 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар916
Мингуо-календар3329 пред Р. Кина
民前3329年
Нанакшахи−2885
Тајландски сончев календар−875 – −874
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−1291 или −1672 или −2444
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−1290 или −1671 или −2443

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4091 и 4092 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3333 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2343 и 2344 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 664 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1417 година се протега во 1219 и 1220, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1279 и 1280 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 874 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2101 и 2100 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...