< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1456 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1456. година пред новата ера, 456. од вториот милениум п.н.е., 56. од 15 век п.н.е. и седма од 1450-тите п.н.е.

1457 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1457 п.н.е.
MCDLVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 93
Асирски календар3294
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2049
Берберски календар−506
Будистички календар−912
Бурмански календар−2094
Византиски календар4052–4053
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
1240 или 1180
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
1241 или 1181
Коптски календар−1740 – −1739
Етиопски календар−1464 – −1463
Еврејски календар2304–2305
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1400 – −1399
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1644–1645
Холоценски календар8544
Ирански календар2078 п.п. – 2077 п.п.
Исламски календар2142 п.х. – 2141 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар877
Мингуо-календар3368 пред Р. Кина
民前3368年
Нанакшахи−2924
Тајландски сончев календар−914 – −913
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−1330 или −1711 или −2483
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−1329 или −1710 или −2482

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4052 и 4053 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3294 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2304 и 2305 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 703 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1456 година се протега во 1180 и 1181, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1240 и 1241 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 913 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2141 и 2140 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...