< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1463 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1463. година пред новата ера, 463. од вториот милениум п.н.е., 63. од 15 век п.н.е. и четвртта од 1460-тите п.н.е.

1464 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1464 п.н.е.
MCDLXIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 86
Асирски календар3287
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2056
Берберски календар−513
Будистички календар−919
Бурмански календар−2101
Византиски календар4045–4046
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
1233 или 1173
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
1234 или 1174
Коптски календар−1747 – −1746
Етиопски календар−1471 – −1470
Еврејски календар2297–2298
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1407 – −1406
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1637–1638
Холоценски календар8537
Ирански календар2085 п.п. – 2084 п.п.
Исламски календар2149 п.х. – 2148 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар870
Мингуо-календар3375 пред Р. Кина
民前3375年
Нанакшахи−2931
Тајландски сончев календар−921 – −920
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−1337 или −1718 или −2490
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−1336 или −1717 или −2489

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4045 и 4046 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3287 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2297 и 2298 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 710 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1463 година се протега во 1173 и 1174, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1233 и 1234 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 920 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2148 и 2147 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...