< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1436 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1436. година пред новата ера, 436. од вториот милениум п.н.е., 36. од 15 век п.н.е. и седма од 1430-тите п.н.е.

1437 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1437 п.н.е.
MCDXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 113
Асирски календар3314
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2029
Берберски календар−486
Будистички календар−892
Бурмански календар−2074
Византиски календар4072–4073
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
1260 или 1200
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
1261 или 1201
Коптски календар−1720 – −1719
Етиопски календар−1444 – −1443
Еврејски календар2324–2325
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1380 – −1379
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1664–1665
Холоценски календар8564
Ирански календар2058 п.п. – 2057 п.п.
Исламски календар2121 п.х. – 2120 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар897
Мингуо-календар3348 пред Р. Кина
民前3348年
Нанакшахи−2904
Тајландски сончев календар−894 – −893
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−1310 или −1691 или −2463
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−1309 или −1690 или −2462

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4072 и 4073 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3314 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2324 и 2325 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 683 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1436 година се протега во 1200 и 1201, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1260 и 1261 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 893 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2120 и 2119 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...