< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1442 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1442. година пред новата ера, 442. од вториот милениум п.н.е., 42. од 15 век п.н.е. и трета од 1440-тите п.н.е.

1443 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1443 п.н.е.
MCDXLII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 107
Асирски календар3308
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2035
Берберски календар−492
Будистички календар−898
Бурмански календар−2080
Византиски календар4066–4067
Кинески календар丁巳(огн. змија)
1254 или 1194
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
1255 или 1195
Коптски календар−1726 – −1725
Етиопски календар−1450 – −1449
Еврејски календар2318–2319
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1386 – −1385
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1658–1659
Холоценски календар8558
Ирански календар2064 п.п. – 2063 п.п.
Исламски календар2127 п.х. – 2126 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар891
Мингуо-календар3354 пред Р. Кина
民前3354年
Нанакшахи−2910
Тајландски сончев календар−900 – −899
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−1316 или −1697 или −2469
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−1315 или −1696 или −2468

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4066 и 4067 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3308 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2318 и 2319 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 689 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1442 година се протега во 1194 и 1195, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1254 и 1255 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 899 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2126 и 2125 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...