Поголеми урбани зони

Евростат, статистичката агенција на Европската Унија, има создадено концепт на Поголеми урбани зони (ПУЗ) во обид да ги хармонизира дефиниции на урбанизација во Европската Унија и во државите надвор од Европската Унија.[1] Овие дефиниции беа договорени помеѓе Евростат и националните статистички служби на различните држави на Европската Унија по повод создавањето на програмата Урбан Аудит на Европската комисија во 2004.[2] ПУЗ се критикувани поради нивната недоволна хармонизација на податоците, кои сè уште се собираат од националните влади во рамките на нивните локални административни единици, со што понекогаш е тешко да се споредат ПУЗ од различни земји. Во 2006, околу третина од дефиницијата за ПУЗ е сменета, значително подобрувајќи ја споредливоста на дефиницијата за ПУЗ во разни земји. Неколку градови, како што се Марсеј, Лил и Ница, се исклучени по дефиницијата од списокот на ПУЗ од технички, дефинициски причини, како што е совпаѓањето на метрополитенската област со урбаната зона.[3][4][5]

На последната рунда на Урбан Аудит се додадени градови од земјите-кандидати и ЕФТА-државите.

Урбани дефиниции на ЕвростатУреди

Список подолу ја покажува големината на населението на градовите во Европската Унија, како и кандидатските земји и не-ЕУ ЕФТА-државите. Списокот е ограничен на оние градови, чии Поголеми урбани зони (ПУЗ) имаат население од најмалку 500.000. ПУЗ претставува обид да се хармонизираат дефинициите за градското подрачје. Целта на Евростат е да има површина од значителен дел од жителите на градот, концепт познат како „функционален урбан регион“. Да се обезбеди добра достапност до податоците, Евростат ги прилагодува границите на ПУЗ до административните граници, кои се приближни со функционалниот урбан регион.

Методологија на рангирањеУреди

Списокот подолу содржи градови во Европската Унија и придружните земји кои учествуваат во третата фаза на програмата Урбан Аудит. Градовите се рангирани по големината на населението во Поголемите урбани зони. Бројките во базата на податоци на Евростат се обид за компромис помеѓу хармонизирани податоци за сите од Европската Унија и достапност на статистичките податоци, со што споредбите се поточни. Податоците се користат од 2006 Урбан Аудит III, кој користи информации собрани за 2004.[6]

Список на ПУЗ по населениеУреди

Иако во последната фаза на Урбан Аудит се додадени градови од ЕФТА-земјите (Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарија) и земјите-кандидати за ЕУ, единствено земјата-кандидат за која се достапни податоци е Турција. Хрватска, Македонија и Црна Гора, кои исто така се моментално земји-кандидати, добивајќи го својот статус во 2004, 2005 и 2010 соодветно.

Место Град Држава Население во ПУЗ Површина на ПУЗ (км²) Густина на население (по км²)
1 Лондон
 
  Обединето Кралство 11.917.000 8.920[7] 1336
2 Париз
 
  Франција 11.089.124 12.079,87[7] 918
3 Истанбул
 
  Турција 11.044.642
4 Мадрид
 
  Шпанија 5.804.829 8.022 724
5 Рур
 
  Германија 5.302.179 4.435 1196
6 Берлин
 
  Германија 4.971.331 17.385 286
7 Барселона
 
  Шпанија 4.440.629 1.796,64 2356
8 Атина
 
  Грција 4.013.368 3.806,92 1054
9 Анкара
 
  Турција 3.708.047
10 Рим
 
  Италија 3.457.690 3.666,66 943
11 Хамбург
 
  Германија 3.134.620 7.304 429
12 Милано
 
  Италија 3.076.643 1.348,32 2282
13 Катовице
 
  Полска 2.710.397 2.650,65 1023
14 Штутгарт
 
  Германија 2.663.660 3.654 729
15 Варшава
Варшава
  Полска 2.660.406 5.198,52 512
16 Манчестер
 
  Обединето Кралство 2.600.100 1.280 1984
17 Минхен
 
  Германија 2.531.706 5.504 460
18 Будимпешта
 
  Унгарија 2.524.697 2.538[7] 943
19 Франкфурт на Мајна
 
  Германија 2.517.561 4.305 585
20 Измир
  Турција 2.440.902
21 Лисабон
 
  Португалија 2.435.837 1.432,49 1700
22 Лидс-Бредфорд
 
  Обединето Кралство 2.393.300 5.114[7] 468
23 Бирмингем
 
  Обединето Кралство 2.357.100 1.598 1475
24 Неапол
 
  Италија 2.253.964 564,95 3990
25 Виена
 
  Австрија 2.179.769 4.610,93[7] 473
26 Букурешт
 
  Романија 2.140.194 662 3233
27 Прага
 
  Чешка 1.964.750 6.977[7] 282
28 Келн
 
  Германија 1.873.580 1.626 1152
29 Стокхолм
 
  Шведска 1.860.872 6.519 285
30 Копенхаген
 
  Данска 1.806.667[7] 2.759[7] 655
31 Брисел
 
  Белгија 1.800.663 1.613,91 1116
32 Глазгов
 
  Обединето Кралство 1.747.100 3.346 522
33 Торино
 
  Италија 1.745.221 1.878,97 929
34 Лион
 
  Франција 1.717.300 5.997,68[7] 286
35 Валенсија
 
  Шпанија 1.564.145 1.440,58 1086
36 Даблин
 
  Ирска 1.535.446[7]
37 Диселдорф
 
  Германија 1.525.029 1.201 1270
38 Бурса
  Турција 1.458.067
39 Амстердам
 
  Холандија 1.443.258 859,28 1680
40 Адана
  Турција 1.384.680
41 Ливерпул
 
  Обединето Кралство 1.365.900 821 1664
42 Билефелд
 
  Германија 1.297.876 2.921 444
43 Хановер
 
  Германија 1.294.447 2.966 436
44 Нирнберг
 
  Германија 1.288.797 2.934 439
45 Шефилд
 
  Обединето Кралство 1.277.100 1.846 692
46 Краков
 
  Полска 1.264.322 2.988,65 423
47 Софија
  Бугарија 1.263.807[7] 3.424,2[7] 369
48 Севиља
 
  Шпанија 1.249.346 3.081,9 405
49 Бремен
 
  Германија 1.249.291 5.885 213
50 Хелсинки
 
  Финска 1.224.107 2.969,94 412
51 Ротердам
 
  Холандија 1.186.818 611,75 1940
52 Лоѓ
 
  Полска 1.163.516 2.857,51 407
53 Острава
 
  Чешка 1.153.876 3.896[7] 296
54 Цирих
 
  Швајцарија 1.110.478 1.086,14 1022
55 Гдањск
 
  Полска 1.105.203 3.457,32 320
56 Порто
 
  Португалија 1.099.040 562,32 1954
57 Осло
Осло
  Норвешка 1.090.513 6.920 158
58 Тејн и Виар
 
  Обединето Кралство 1.055.600 3.385 312
59 Тулуза
 
  Франција 1.052.497 4.706,93[7] 224
60 Газиантеп
 !
  Турција 1.042.732
61 Вроцлав
 
  Полска 1.031.439 4.582,2 225
62 Познањ
 
  Полска 1.018.511 3.719,2 274
63 Бристол
 
  Обединето Кралство 1.006.600 1.635 616
64 Рига
 
  Латвија 1.003.949 5.382,5 187
65 Солун
 
  Грција 995.766 1.455,62
66 Бордо
 
  Франција 981.370
67 Хаг
 
  Холандија 978.161
68 Билбао
 
  Шпанија 939.994
69 Конија
  Турција 919.433
70 Антверпен
 
  Белгија 915.258
71 Бон
 
  Германија 908.503
72 Лајпциг
 
  Германија 904.401
73 Дрезден
 
  Германија 902.067
74 Гетеборг
 
  Шведска 873.335
75 Сарбрикен
 
  Германија 855.317
76 Палермо
 
  Италија 855.285
77 Вилниус
 
  Литванија 850.300
78 Кардиф
 
  Обединето Кралство 841.600
79 Нотингем
 
  Обединето Кралство 825.600
80 Дијарбакир
 
  Турција 814.874
81 Анталија
 
  Турција 814.685
82 Единбург
 
  Обединето Кралство 787.700
83 Кордоба
Кордоба
  Шпанија 779.870[8] 13.771
84 Шчеќин
 
  Полска 777.806
85 Лејчестер
 
  Обединето Кралство 772.400
86 Нант
 
  Франција 751.085
87 Болоња
 
  Италија 743.965
88 Брно
 
  Чешка 728.101
89 Ѓенова
 
  Италија 718.896
90 Карлсруе
 
  Германија 712.475
91 Малага
 
  Шпанија 699.916
92 Фиренца
 
  Италија 696.767
93 Сарагоса
 
  Шпанија 685.873
94 Кајсери
 
  Турција 675.734
95 Бадахос
 
  Шпанија 663.896[9] 21.766
96 Орхус
 
  Данска 653.472
97 Лублин
 
  Полска 652.642
98 Ковентри
 
  Обединето Кралство 651.000
99 Кил
 !
  Германија 641.905
100 Белфаст
 
  Обединето Кралство 641.638
101 Стразбур
 
  Франција 634.275
102 Аугсбург
 
  Германија 629.139
103 Лиеж
 
  Белгија 626.357
104 Лас Палмас де Гран Канарија
 
  Шпанија 625.892
105 Бари
 
  Италија 623.298
106 Фрајбург
 
  Германија 618.467
107 Венеција
Венеција
  Италија 612.245
108 Падова
 
  Италија 605.709
109 Измит
 
  Турција 601.351
110 Братислава
 
  Словачка 601.132
111 Палма
 
  Шпанија 593.386
112 Магдебург
 
  Германија 588.875
113 Бидгошч
 
  Полска 582.927
114 Кингтон на Хал
 
  Обединето Кралство 573.300
115 Катанија
 
  Италија 572.302
116 Утрехт
 
  Холандија 564.485
117 Верона
 
  Италија 563.952
118 Рен
 
  Франција 553.579
119 Малме
 
  Шведска 550.289
120 Виго
 
  Шпанија 548.799
121 Ерфурт
 
  Германија 543.226
122 Гренобл
 
  Франција 541.888
123 Линц
 
  Австрија 532.995
124 Бијалисток
 
  Полска 523.958
125 Талин
 
  Естонија 521.410
126 Руан
 
  Франција 519.318
127 Малатија   Турција 501.849

Урбан АудитУреди

Програмата Урбан Аудит е многу повеќе од демографија. Со цел да биде корисна како алатка на политиката на Европската комисија и другите власти, таа содржи податоци за околу 250 показатели низ следниве области:[10][11]

 • Демографија
 • Социјални аспекти
 • Економски аспекти
 • Граѓанска вклученост
 • Обука и образование
 • Животна средина
 • Патување и сообраќај
 • Информатичко општество
 • Култура и рекреација

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Што е Урбан Аудит?“. Евростат. 2006.
 2. „Страна на Евростат во урбаната статистика“. Д-р Бертолд Фелдман, Евростат. март 2006.
 3. http://www.statistiques-locales.insee.fr/Fiches/RS/AU1999/RS_AU1999003.pdf
 4. http://www.statistiques-locales.insee.fr/Fiches/RS/AU1999/RS_AU1999004.pdf
 5. http://www.statistiques-locales.insee.fr/Fiches/RS/AU1999/RS_AU1999006.pdf
 6. „База на податоци на Урбан Аудит“. Urbanaudit.org. Посетено на 2011-04-29.
 7. 7,00 7,01 7,02 7,03 7,04 7,05 7,06 7,07 7,08 7,09 7,10 7,11 7,12 7,13 Data for 2001 (2004 data not yet available)
 8. Data refers to the province of Cordoba
 9. Data refers to the province of Badajoz
 10. „Урбан Аудит“. Европска комисија. 2006.
 11. „Извештај за состојбата во европските градови“ (PDF). Посетено на 2011-04-29.

Надворешни врскиУреди