Шефилд
EnglandSheffield.png Карта на Шефилд, градот е одбележан
Информација
Население: 551,800
Надм. височина:
Геогр. положба: 53° 23' сев. ш.

1° 28' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Градски портал

Шефилд (англиски: Sheffield) е град во Англија и Велика Британија. Во градот живеат околу 551.800 жители[1].

ГеографијаУреди

Шефилд е сместен во Јужен Јоркшир, во посеверниот дел од земјата.

 
Катедралата во Шефилд

СпортУреди

ФудбалУреди

СнукерУреди

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди