Рен (француски: Rennes) — град во северозападна Франција. Се наоѓа во регионот Бретања каде воедно е и главен град на регионот исто како и во департманот Ил и Вилен. Со 206.229 жители (1999) Рен е 11-ти град во Франција по број на население.

Рен

Парламентот на Бретања
Рен
Рен is located in Франција
Рен
Рен
Координати: 48°06′53″N 1°40′46″W / 48.114722° СГШ; 1.679444° ЗГД / 48.114722; -1.679444
ЗемјаФранција
ОкругРен
КантонГлавен град на 11 кантони
Општ. заедницаРен Метропола
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Даниел Делаву (СП)
Население 1206,229
INSEE/Пошт. бр.35238
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Географија уреди

Рен се наоѓа во северозападна Франција на реката Вилен, на исток во Бретања. Се простира на површина од 50,39км². Во поширокото урбано подрачје околу градот живеат над 550.000 жители.

Историја уреди

Демографија уреди

Култура уреди

Знаменитости уреди

Образование уреди

Стопанство уреди

Во Рен се наоѓа фабриката за автомобили Ситроен. Покрај автомобилската индустрија во градот е развиена и телекомуникациската индустрија.

Сообраќај уреди

Спорт уреди

Најпознат клуб од градот е ФК Стад Рен, кој игра во Лига 1 првата француска фудбалска лига.

Збратимени градови уреди

Надворешни врски уреди