Кајсери

град во Турција

Кајсери (турски:: Kayseri) е град во централна Турција. Градот е и главен на покраината Кајсери. Според проценките од 2009 година во градот живеат околу 911.984 жители. Кајсери се наоѓа на надморска висина од 1.054 метри во подножјето на згаснатиот вулкан Ерџијес.

Кајсери
Kayseri
City of Kayseri.png
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
- други имиња
Кајсери
  Kayseri
Καισάρεια
Поштенски број 38x xx
Повикувачки број (+90) 352
Портал http://www.kayseri.gov.tr/ http://www.kayseri.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мехмет Озхасеки
Географија
Население
Население 1.165.088

ИсторијаУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Администрација и политикаУреди

ЛичностиУреди

Кајсери е родно место на славниот архитект Мимар Синан.

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 38°44′N, 35°29′E