Газијантеп

(Пренасочено од Газиантеп)

Газијантеп (турски:: Gaziantep) е град во јужна Турција. Градот е и главен град на покраината Газијантеп. Населението брои 1.237.874 жители, и со тоа Газијантеп е шести по големина во земјата. Неговото поранешно име е Гази.

Газијантеп
Gaziantep
Gaziantep districts.png
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Газијантеп
  Gaziantep
Поштенски број 27x xx
Портал http://www.gaziantep.gov.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Асим Гузелбеј
Географија
Население

ИсторијаУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Администрација и политикаУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

 
Во Турција, Газијантеп е познат по неговата баклава

ИселеништвоУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Надворешни врскиУреди