Сарагоса

град во Арагон, Шпанија

Сарагоса (шпански: Zaragoza) — град во Северозападна Шпанија, седиште на истоимената покраина во рамките на автономната заедница Арагон. Се наоѓа на реката Ебро. Тој е петти град по големина во Шпанија. Во 2018 г. градот имал 666.880 жители. Градот се наоѓа на надморска височина од 199 м.

Сарагоса
Zaragoza
Базиликата „Пресв. Богородица Столбна“ и Камениот мост преку реката Ебро
Базиликата „Пресв. Богородица Столбна“ и Камениот мост преку реката Ебро
Знаме на СарагосаГрб на Сарагоса
Земја Шпанија
Автон. заедница Арагон
ПокраинаСарагоса
ОкругСарагоса
Управа
 • ВидГрадоначалник-совет
 • ОрганГрадски совет
 • ГрадоначалникХорхе Аскон (НП)
Површина
 • Вкупна973,78 км2 (37,598 ми2)
Надм. вис.&10000000000000243000000243 м
Население (2018)[1]
 • Вкупно666.880
 • Густина6,8/км2 (18/ми2)
Часовен појасCET (GMT +1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (GMT +2) (UTC)
Пошт. бр.50001 – 50020
Мреж. местоzaragoza.es

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.

Надворешни врски уреди

41°39′00″N 0°52′59″W / 41.65° СГШ; 0.883° ЗГД / 41.65; -0.883