Гдањск
Gdansk Glowne Miasto.jpg
Стариот дел
Знаме Грб
Знаме Грб
Гесло на градот: Nec temere, nec timide
(Ни нагло, ни плашливо)
Локација на Барселона
Местоположба
Координати : 54°22′N 18°38′E

Часовен појас : CET (UTC+1)
- лето: (DST) CEST (UTC+2)

Управа

Држава

Полска

Војводство

Поморско

Округ

Град-општина

Општина

Гдањск

Градоначалник

Александра Дулкјевич
Географија

Површина

262 км2

Надморска височина

0 m
Население

Население

464 829 (2018)[1]

Густина

1763 ж./км2
Општи податоци

Поштенски број

80-008 до 80-958

Повикувачки број

+48 58

Автомобилска ознака

GD

Официјална страница

www.gdansk.pl

Гдањск (полски: Gdańsk, германски: Danzig, кашупски: Gduńsk) — шести град по големина во Полска и служи како главно пристаниште на Балтичкото Море, како и седиште на Поморското Војводство.

Помеѓу двете светски војни бил слободен град под покровителство на Лигата на народите, а неговиот статус помеѓу Германија и Полска бил еден од причините за избувнување на Втората светска војна.

ПоврзаноУреди


  1. „Wyniki badań bieżących - Baza Demografia - Główny Urząd Statystyczny“. demografia.stat.gov.pl (полски). Посетено на 2019-04-08.