Карлсруе (германски: Karlsruhe, порано: Carlsruhe) — град во југозападна Германија кој припаѓа на Баден-Виртемберг. Се наоѓа во близина на француско-германската граница.

Карлсруе

Karlsruhe

Поглед на Карлсруе
Поглед на Карлсруе
Поглед на Карлсруе
Знаме на Карлсруе
Грб на Карлсруе
Местоположба на Карлсруе во Германија
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Карлсруе
Округ Градски округ
Градски единици 27 четврти
Градоначалник Франк Ментруп (СДП)
Основни податоци
Површина 173,46 км2
Надм. височина 115 м
Население 307.755 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 1.774 жит/км2
Основано 1715
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KA
Пошт. бр. 76131–76229
Повик. бр. 0721
Портал karlsruhe.de
Координати 49°00′33″N 8°24′14″E / 49.0092° СГШ; 8.404° ИГД / 49.0092; 8.404

Најголемата нафтена рафинерија во Германија се наоѓа во Карлсруе, во западниот дел на градот, на реката Рајна.

Карлсруе е познат како семрежниот главен град на Германија, бидејќи два познати семрежни услужници се наоѓаат во градот.

Technologieregion Karlsruhe е конфедерација на градовите од регионот за промовирање на високотехнолошки индустрии; денес, околу 20% од работите во регионот се состојат од истражување и развиток кои даваат добра основа за висока технологија.

Познати личности уреди

Поврзано уреди


Наводи уреди

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски уреди