Градската општина Бремен (германски: Stadtgemeinde Bremen) — ханзеатски град во северозападна Германија. Бремен е трговски и индустриски град и има големо пристаниште на реката Везер, Бремен е дел од метрополитенската област Бремен-Олденбург (2,4 милиони луѓе). Бремен е вториот најнаселен град во Северна Германија и десетти во Германија.

Бремен
Градското собрание на Бремен, Катедрала Св. Петар и парламентот
Градското собрание на Бремен, Катедрала Св. Петар и парламентот
Грб на Бремен
Местоположба на Бремен во Германија
Управа
Земја Германија
Покраина Бремен
Градски единици 23 окрузи и 89 подокрузи
Прв градоначалник Јенс Бернзен (СДП)
Владејачки партии СДПЗелени
Основни податоци
Површина 327 км2
 - Метроп. 11.627 км2
Надм. височина 12 м
Население 557.464 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 1.705 жит/км2
 - Метроп. 2,400,000 
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HB (со 1 до 2 букви и 1 до 3 бројки)[2]
Пошт. бр. 28001–28779
Повик. бр. 0421
Портал Bremen
Местоположба на градот Бремен во покраината Бремен
Местоположба на градот Бремен во покраината Бремен
Координати 53°4′33″N 8°48′27″E / 53.07583° N; 8.80750° E / 53.07583; 8.80750Координати: 53°4′33″N 8°48′27″E / 53.07583° N; 8.80750° E / 53.07583; 8.80750

Бремен е околу 60 километри јужно од устието на реката Везер во Северното Море. Со Бремерхафен на самото устие на реката ја сочинуваат покраината Бремен (службено име: Freie Hansestadt Bremen - Слободен ханзеатски град Бремен).

Бремен како тема во уемтноста и во популарната култураУреди

НаводиУреди

  1. „Број и движење на населението на 31 декември 2015 г.“ (PDF). Статистичка служба на Бремен. јули 2016. (германски)
  2. Регистрациската ознака HB со 1 буква и 4 бројки е одредена за Бремерхафен.
  3. Браќа Грим, Храбриот кројач, Детска радост, Скопје, 1980.
  4. Браќа Грим, Сказни, Наша книга, Скопје, 1972, стр. 29-32.
  5. Discogs, The Fall ‎– The Frenz Experiment (пристапено на 22.10.2020)

Надворешни врскиУреди