Нотингем

град во Нотингемшир, Англија

Нотингем (англиски: Nottingham) — град во Велика Британија,  Англија. Се наоѓа на реката Трент. Според проценка од 2007 година во градот живееле 244.411 жители. Градот е значаен и по легендата за Робин Худ.

Нотингемски замок
Градскиот Совет

ИсторијаУреди

 
Трамвај поминува низ главниот плоштад (Стар пазарен плоштад)

Првата населба во областа била од периодот пред Римјаните. Во Англосаксонското време за околу 600 градот бил дел од Кралството Mерсија. Данските Викинзи 867 заробени градот и подоцна го заземале градот,  подоцна станал еден од пет утврдените градови во регионот на дански акт, односно под власт на Данска. Во 11 век на Вилијам Освојувач бил изграден Нотингемски замок крај реката Трент. Англосаксонското население, се развил во град со суд. Исто така се развило едно население во близина на замокот на спротивниот рид, и тоа било француско население за поддршка на Норманите во стапица.

За време на индустриската револуција Нотингем бил познат по текстилната индустрија, а особено, како меѓународен центар на производство на чипки. Брзиот раст на градот и лошото планирање го направило крајот на Нотингем. Жителите 1831 пати се побунил против војводата од Њукасл, кој се спротивстави на реформскиот закон од 1832. Тие тие го запалиле војводскиот Нотингемски  замок.

По Втората светска војна текстилната индустрија станувала се послаба, така што денес постојат многу малку текстилните индустрии.

Робин ХудУреди

 
Статуата На Робин Худ

Легендата за Робин худ првпат се појави во средниот век. Наводно тој  живеел во шврудската шума, која се протега од Нотингем да Донкасер. Повеќето Робин Худ го поврзуваат со Нотингем, но и оние кои велат дека доаѓа од Јоркшир. Главниот непријател на Робин Худ бил Худа кој бил шериф од Нотингем.

Легендата за Робин Худ туристички е многу важно за Нотингем. Во Нотингем има негова статуа.

ЗнаменостиУреди

  •  Нотингемски пештери

Нотингемски пештери биле вештачко направени  пред индустриската револуција и тие станале значајни, бидејќи тоа создава мрежа на пештери кои се направени од луѓето. Пештерите се туристичка атракција.

Најпрво, тие служел како заштита и засолниште. Повеќето пештерата служеле како магацин во  18. век, а имало луѓе во пештерите до 1924 година. За време на бомбардирањето во Втората светска војна, служеле како засолниште.

  •  Нотингемскиот замок бил изграден од страна на Вилијам Освојувач. Нотингемски замокот бил чуван во текот на средниот век како еден од најсилните тврдини. Многу малку останало од замокот, бидејќи подоцна не бил изградена палата.
  • Стариот пазарен плоштад бил најголемиот отворен простор во Англија, со 22.000 м2 од површината.

Образование и култураУреди

Нотингем има два универзитети: универзитетот во Нотингем и Нотингем Трент универзитетот. Заедно ги посетуваат 40 000 ученици. Две големи театри се наоѓа во Нотингем.

НаселениеУреди

Во градот во 2008 година живееле 244.411 жители.

ПоврзаноУреди

  • Шаховски турнир во Нотингем

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди