Виго
Vigo seafront
Центарот на Виго
Виго финансиски центар
Градот Виго
Знаме на {{{official_name}}}
Знаме
Грб на {{{official_name}}}
Грб
Прекар(и): Градот на маслинката
Местоположба на Виго во ракмите на Галиција
Местоположба на Виго во ракмите на Галиција
ЗемјаШпанија
Автономна покраинаГалиција
ПокраинаПонтеверда
ОкругВиго
Parishes
Управа
 • ВидГрадоначанички совет
 • ОрганСовет на Виго
 • ГрадоначалникАбел Кабаљеро (PSdeG-PSOE)
Површина
 • Градска109,1 км2 (421 ми2)
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2018)[1]
 • Градско293.642
 • Густина270/км2 (700/ми2)
 • Метро481.268
Демонимvigués (m), viguesa (f)
olívico (m), olívica (f)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode36200-36392
Повик. бр.+34 986
Мреж. местоhoxe.vigo.org

Виго е општина и град [n 1] на Шпанија, во покраината Понтеведра, автономна заедница на Галиција. Се наоѓа во северозападниот дел од Пиринејскиот Полуостров, поточно во Риас Бајас . Со население од 481.268 регистрирани жители ( INE 2018) [2] е најнаселена општината Галиција и четиринаесета во Шпанија, што е град кој не е главен град на покраината, но со најголемо население во Шпанија. [3]

НаводиУреди

  1. La entidad singular de población de Vigo, con el código 36057000200, tiene la categoría de ciudad (INE 1998) .
  1. . Национален статистички институт http://www.ine.es/dynt3/inebase/index.htm?padre=525. конс. 11 April 2019.  Missing or empty |title= (помош)
  2. Instituto Nacional de Estadística. „INEbase / Nomenclátor. Relación de unidades poblacionales“. конс. 1 de octubre de 2018. 
  3. Prego, Carlos. „Vigo amplía su brecha con Pontevedra y se afianza como la urbe española más poblada sin ser capital“, Prensa Ibérica, 17 de enero de 2019.