Тур де Свис 2012 било 76. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис. Започнала на 9 јуни со поединечен хронометар во Лугано и завршила на 17 јуни, во Серенберг по девет етапи.[2] Таа била 17. трка од овогодинешната сезона на Светската турнеја.

Тур де Свис 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 17 од 28
Рута на Тур де Свис 2012
Детали за трката
Датум(и) 9–17 јуни
Етапи 9[1]
Растојание 1.398,6 км
Време 35ч 54' 49" (24.196 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Руј Кошта (Португалија) (Мовистар Тим)
Втор  Френк Шлек (Луксембург) (РадиоШек-Нисан)
Трет  Леви Лајпхајмер (САД) (Омега Парма-Квик Степ)

Бодовен  Петер Саган (Словачка) (Ликвигас-Канондејл)
Планински  Матео Монтагути (Италија) (Аг2р-Ла Мондијал)
Екипен Астана
2011
2013

Трката била освоена од возачот на Мовистар Тим Руј Кошта,[3] кој ја носел водечката жолта маичка по победата на втората етапа и го одржал водството на трката до нејзиниот крај, чувајќи се од нападите на неговите соперници во текот на последните две етапи. Разликата помеѓу Кошта и второпласираниот Френк Шлек од РадиоШек-Нисан – победникот од 2010 – била четиринаесет секунди,[4] а возачот на Омега Парма-Квик Степ Леви Лајпхајмер, бранителот на титулата, го комплетирал подиумот, седум секунди зад Шлек и дваесет и една зад Кошта.[5]

На другите пласмани на трката, возачот на Аг2р-Ла Мондијал Матео Монтагути го освоил планинскиот пласман,[6] Возачот на Ликвигас-Канондејл Петер Саган неоптоварено ја освоил белата маичка за бодовниот пласман,[7] победувајќи на четири етапи во текот на трката, вклучувајќи ја воведната хронометарска етапа. Астана завршил на чело на екипниот пласман, победувајќи на две од последните три етапи преку победата на хронометарот на седмата етапа на Фредрик Кесијакоф[8] и победата на последната етапа на Танел Кангерт.[9]

Екипи уреди

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја на UCI, сите осумнаесет UCI ProTeam екипи биле повикани автоматски и се обврзани да испратат свој состав. Две други екипи – СпајдерТек-Ц10 и Тим Тајп 1-Санофи – биле повикани дополнително на трката и со тоа е создадена главната група од 20 екипи.[10][11]

Дваесетте екипи кои се натпреварувале на трката биле:[12]

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

9 јуни 2012 — Лугано, 7,3 км, поединечен хронометар (ITT)[13]
Резултат од етапа 1 и генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1   Петер Саган (СВК)     Ликвигас-Канондејл 9' 43"
2   Фабијан Канчелара (ШВА)   РадиоШек-Нисан + 4"
3   Морено Мозер (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 7"
4   Мартин Елмигер (ШВА) Аг2р-Ла Мондијал + 11"
5   Фредрик Кесијакоф (ШВЕ) Астана + 15"
6   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 17"
7   Дарио Каталдо (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 18"
8   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 19"
9   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Рабобанк + 20"
10   Јакоб Фуглсанг (ДАН) РадиоШек-Нисан + 22"

Етапа 2 уреди

10 јуни 2012 — Вербанија (Италија) до Вербие, 218,3 км[14]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим 6ч 21' 13"
2   Френк Шлек (ЛУК) РадиоШек-Нисан + 4"
3   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 12"
4   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 13"
5   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ-БигМет + 13"
6   Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал + 16"
7   Крис Анкер Соренсен (ДАН) Тим Саксо Банк + 16"
8   Џон Гадре (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 16"
9   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 18"
10   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 22"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим 6ч 31' 22"
2   Френк Шлек (ЛУК)   РадиоШек-Нисан + 8"
3   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 15"
4   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ-БигМет + 19"
5   Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал + 21"
6   Томас Лефквист (ШВЕ) Тим Скај + 21"
7   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 23"
8   Џон Гадре (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 24"
9   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 26"
10   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 29"

Етапа 3 уреди

11 јуни 2012 — Мартињи до Арберг, 194,7 км[15]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Петер Саган (СВК)   Ликвигас-Канондејл 4ч 35' 32"
2   Баден Кук (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
3   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
4   Јакопо Гварниери (ИТА) Астана + 3"
5   Ален Дејвис (АВС) Орика-ГринЕЏ + 3"
6   Јаухени Хутарович (БЛР) ФДЖ-БигМет + 3"
7   Лојд Мондори (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 3"
8   Тајлер Фарар (САД) Гармин-Баракуда + 3"
9   Даниеле Коли (ИТА) Тим Тајп 1-Санофи + 3"
10   Маркус Бургхарт (ГЕР) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 3"
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим 11ч 06' 57"
2   Френк Шлек (ЛУК)   РадиоШек-Нисан + 8"
3   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 15"
4   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ-БигМет + 19"
5   Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал + 21"
6   Томас Лефквист (ШВЕ) Тим Скај + 21"
7   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 23"
8   Џон Гадре (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 24"
9   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 26"
10   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 29"

Етапа 4 уреди

12 јуни 2012 — Арберг до Тримбах-Олтен, 188,8 км[16]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Петер Саган (СВК)   Ликвигас-Канондејл 4ч 36' 55"
2   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
4   Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Баракуда и.в.
5   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
6   Владимир Гусев (РУС) Катјуша и.в.
7   Матео Монтагути (ITA) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
8   Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
9   Оскар Фреир (ШПА) Катјуша и.в.
10   Матијас Франк (ШВА)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим 15ч 43' 52"
2   Френк Шлек (ЛУК)   РадиоШек-Нисан + 8"
3   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 15"
4   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ-БигМет + 19"
5   Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал + 21"
6   Томас Лефквист (ШВЕ) Тим Скај + 21"
7   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 23"
8   Џон Гадре (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 24"
9   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 26"
10   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 29"

Етапа 5 уреди

13 јуни 2012 — Олтен-Тримбах до Ганзинген, 192,7 км[17]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Владимир Исајчев (РУС) Катјуша 4ч 58' 28"
2   Рубен Перес (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
3   Салваторе Пуко (ИТА) Тим Скај и.в.
4   Карстен Крон (ХОЛ) Тим Саксо Банк и.в.
5   Себастиен Минар (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
6   Даниел Ос (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 5"
7   Клас Лодевик (БЕЛ) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 1' 50"
8   Елија Вивијани (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 11' 07"
9   Крис Бекман (БЕЛ) Вакансолел-ДКМ + 11' 07"
10   Алесандро Бацана (ИТА) Тим Тајп 1-Санофи + 11' 07"
Генерален пласман по етапа 5
Rider Team Time
1   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим 20ч 53' 27"
2   Френк Шлек (ЛУК) РадиоШек-Нисан + 8"
3   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 15"
4   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ-БигМет + 19"
5   Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал + 21"
6   Томас Лефквист (ШВЕ) Тим Скај + 21"
7   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 23"
8   Џон Гадре (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 24"
9   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 26"
10   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 29"

Етапа 6 уреди

14 јуни 2012 — Витнау до Бишофсцел, 198,5 км[18]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Петер Саган (СВК)   Ликвигас-Канондејл 4ч 30' 08"
2   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
3   Алан Дејвис (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
4   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
5   Оскар Фреир (ШПА) Катјуша и.в.
6   Лојд Мондори (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
7   Марко Маркато (ИТА) Вакансолел-ДКМ и.в.
8   Алесандро Бацана (ИТА) Тим Тајп 1-Санофи и.в.
9   Мати Брешел (ДАН) Рабобанк и.в.
10   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим 25ч 23' 38"
2   Френк Шлек (ЛУК) РадиоШек-Нисан + 8"
3   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 15"
4   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ-БигМет + 19"
5   Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал + 21"
6   Томас Лефквист (ШВЕ) Тим Скај + 21"
7   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 23"
8   Џон Гадре (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 24"
9   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 26"
10   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 29"

Етапа 7 уреди

15 јуни 2012 — Госау, 34,3 км, поединечен хронометар (ITT)[19]
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1   Фредрик Кесијакоф (ШВЕ) Астана 46' 36"
2   Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Нисан + 2"
3   Максим Монфор (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 20"
4   Жереми Роа (ФРА) ФДЖ-БигМет + 25"
5   Роберт Гесинк (ХОЛ) Рабобанк + 27"
6   Танел Кангерт (ЕСТ) Астана + 34"
7   Андреас Кледен (ГЕР) РадиоШек-Нисан + 38"
8   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим + 41"
9   Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 43"
10   Брент Букволтер (САД) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 51"
Генерален пласман по етапа 7
Rider Team Time
1   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим 26ч 10' 55"
2   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 50"
3   Роберт Гесинк (ХОЛ) Рабобанк + 55"
4   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 04"
5   Френк Шлек (ЛУК) РадиоШек-Нисан + 1' 04"
6   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 1' 12"
7   Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 1' 15"
8   Владимир Гусев (РУС) Катјуша + 1' 17"
9   Томас Лефквист (ШВЕ) Тим Скај + 1' 22"
10   Стевен Краусвајк (ХОЛ) Рабобанк + 1' 27"

Етапа 8 уреди

16 јуни 2012 — Бишофсцел до Ароза, 148,2 км[20]
Резултат од етапа 8
Возач Екипа Време
1   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ 3ч 45' 39"
2   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 15"
3   Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 1' 15"
4   Френк Шлек (ЛУК) РадиоШек-Нисан + 1' 15"
5   Роберт Гесинк (ХОЛ) Рабобанк + 1' 36"
6   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 36"
7   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 1' 36"
8   Стевен Краусвајк (ХОЛ) Рабобанк + 1' 39"
9   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 1' 57"
10   Јакоб Фуглсанг (ДАН) РадиоШек-Нисан + 1' 57"
Генерален пласман по етапа 8
Возач Екипа Време
1   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим 29ч 58' 39"
2   Френк Шлек (ЛУК) РадиоШек-Нисан + 14"
3   Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 21"
4   Роберт Гесинк (ХОЛ) Рабобанк + 25"
5   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 40"
6   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 42"
7   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 43"
8   Стевен Краусвајк (ХОЛ) Рабобанк + 1' 01"
9   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 04"
10   Тибо Пино (ФРА) ФДЖ-БигМет + 1' 13"

Етапа 9 уреди

17 јуни 2012 — Нефелс-Линтхарена до Серенберг, 215,8 км[21]
Резултат од етапа 9
Возач Екипа Време
1   Танел Кангерт (ЕСТ) Астана 5ч 54' 22"
2   Жереми Роа (ФРА) ФДЖ-БигМет + 2"
3   Матео Монтагути (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 31"
4   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 1' 46"
5   Стeвен Крaусвeјк (ХОЛ) Рабобанк + 1' 46"
6   Матијас Франк (ШВА)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 1' 46"
7   Крис Анкер Соренсен (ДАН) Тим Саксо Банк + 1' 46"
8   Френк Шлек (ЛУК) РадиоШек-Нисан + 1' 48"
9   Роберт Гесинк (ХОЛ) Рабобанк + 1' 48"
10   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим + 1' 48"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Руј Кошта (ПОР)   Мовистар Тим 35ч 54' 49"
2   Френк Шлек (ЛУК) РадиоШек-Нисан + 14"
3   Леви Лајпхајмер (САД) Омега Парма-Квик Степ + 21"
4   Роберт Гесинк (ХОЛ) Рабобанк + 25"
5   Микел Ниеве (ШПА) Еускалтел-Еускади + 40"
6   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Астана + 47"
7   Том Даниелсон (САД) Гармин-Баракуда + 48"
8   Стeвен Крaусвeјк (ХОЛ) Рабобанк + 59"
9   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 42"
10   Николас Роуш (ИРС) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 52"

Поредок уреди

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Бодовен пласман
 
Пласман најдобар швајцарски возач
 
Екипен пласман
1 Петер Саган Петер Саган недоделена Петер Саган Фабијан Канчелара Ликвигас-Канондејл
2 Руј Кошта Руј Кошта Френк Шлек Матијас Франк Астана
3 Петер Саган РадиоШек-Нисан
4 Петер Саган Астана
5 Владимир Исајчев Владимир Исајчев Еускалтел-Еускади
6 Петер Саган
7 Фредрик Кесијакоф
8 Михаел Албасини Михаел Албасини
9 Танел Кангерт Матео Монтагути Астана
На крај Руј Кошта Матео Монтагути Петер Саган Матијас Франк Астана

Наводи уреди

 1. „General ranking 9“ (PDF). MATsport Timing (француски). Onlinehome. 17 јуни 2012. Посетено на 17 јуни 2012.[мртва врска]
 2. Стоукс, Шејн (8 февруари 2012). „Хронометар и две планински завршници ќе ја одбележат Тур де Свис“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 9 јуни 2012.
 3. „Извонредна недела за Тим Мувистар“. Мовистар Тим. Movistar. 17 јуни 2012. Посетено на 17 јуни 2012.
 4. „Френк Шлек оди целосно“. РадиоШек-Нисан. Leopard SA. 17 јуни 2012. Посетено на 18 јуни 2012.
 5. „Лајпхајмер се бори за трето место во генералниот пласман“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. 17 јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2012-09-06. Посетено на 18 јуни 2012.
 6. Јасурек, Крис (17 јуни 2012). „Кошта победи на Тур де Свис со сериозно искачување“. TheEpochTimes.com. The Epoch Times. Посетено на 18 јуни 2012.
 7. „Моментот кога трката беше освоена: Тур де Свис“. The Inner Ring. WordPress. 17 јуни 2012. Посетено на 18 јуни 2012.
 8. „Кесијакоф победил на хронометарот на Тур де Свис“. Астана. Abacanto SA. 15 јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2012-06-18. Посетено на 17 јуни 2012.
 9. „Двојна слава за Тим Астана!“. Астана. Abacanto SA. 17 јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2013-01-31. Посетено на 18 јуни 2012.
 10. Худ, Ендру (28 март 2012). „СпајдерТек заработи покана на Тур де Свис“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2012-06-14. Посетено на 9 јуни 2012.
 11. „Тим Тајп 1 – Санофи обезбеди повторна покана на Тур де Свис“. VeloNation. VeloNation LLC. 9 мај 2012. Посетено на 9 јуни 2012.
 12. „Почетен список на Тур де Свис 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 9 јуни 2012.
 13. „1. етапа, Лугано: Временски распоред“ (PDF). Тур де Свис. ongoing GmbH. Посетено на 9 јуни 2012.
 14. „2. етапа, Вербанија до Вербие: Временски распоред“ (PDF). Тур де Свис. ongoing GmbH. Посетено на 9 јуни 2012.
 15. „3. етапа, Мартињи до Арберг: Временски распоред“ (PDF). Тур де Свис. ongoing GmbH. Посетено на 9 јуни 2012.
 16. „4. етапа, Арберг до Тримбах-Олтен: Временски распоред“ (PDF). Тур де Свис. ongoing GmbH. Посетено на 9 јуни 2012.
 17. „5. етапа, Олтен-Тримбах до Ганзинген: Временски распоред“ (PDF). Тур де Свис. ongoing GmbH. Посетено на 9 јуни 2012.
 18. „6. етапа, Витнау до Бишофсцел: Временски распоред“ (PDF). Тур де Свис. ongoing GmbH. Посетено на 9 јуни 2012.
 19. „7. етапа, Госау: Временски распоред“ (PDF). Тур де Свис. ongoing GmbH. Посетено на 9 јуни 2012.
 20. „8. етапа, Бишофсцел до Ароза: Временски распоред“ (PDF). Тур де Свис. ongoing GmbH. Посетено на 9 јуни 2012.
 21. „9. етапа, Нефелс-Линтхарена до Серенберг: Временски распоред“ (PDF). Тур де Свис. ongoing GmbH. Посетено на 9 јуни 2012.

Надворешни врски уреди