Тирено-Адријатико 2014

Тирено-Адријатико 2014 — 49. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, често нарекувана како Трка на две мориња. Започнала на 12 март во Доноратико и завршила на 18 март во Сан Бенедето дел Тронто, одржувајќи седум етапи, вклучувајќи го воведниот екипен хронометар и завршниот поединечен хронометар. Претставувала трета трка во сезоната на Светската турнеја.

Тирено-Адријатико 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 3 од 28
Детали за трката
Датум(и) 12–18 март 2014
Етапи 7
Растојание 1.034,6 км
Време 25ч 28' 45" (25.225 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Алберто Контадор (ШПА) (Тинкоф-Саксо)
Втор  Наиро Кинтана (КОЛ) (Мовистар Тим)
Трет  Роман Кројцигер (ЧЕШ) (Тинкоф-Саксо)

Бодовен  Петер Саган (СЛО) (Канондејл)
Планински  Марко Канола (ИТА) (Бардијани-ЦСФ)
Младински  Наиро Кинтана (КОЛ) (Мовистар Тим)
Екипен Аг2р-Ла Мондијал
2013
2015

Трката била освоена од Шпанецот Алберто Контадор од Тинкоф-Саксо,[1][2] кој го преземал водството по освојувањето на неговата втора последователна етапа на петтата етапа, откако ја освоил кралската етапа, и го задржал водството до завршницата во Сан Бенедето дел Тронто, со што станал првиот шпански возач, кој ја освоил трката од Оскар Фреир во 2005.[3] Контадор го освоил генералниот пласман за две минути и пет секунди пред второпласираниот Наиро Кинтана од Мовистар Тим,[4] додека колегата на Контадор Роман Кројцигер го заокружил подиумот,[5] девет секунди зад Кинтана и две минути и четиринаесет секунди зад Контадор.[6]

Во другите пласмани на трката, возачот на Канондејл Петер Саган ја освоил црвената маичка за бодовниот пласман,[7] освојувајќи го најголемиот број на бодови во текот на етапите на средните спринтови и етапните завршници, а Марко Канола го освоил планинскиот пласман за екипата Бардијани-ЦСФ.[8] Кинтана, исто така, ја освоил белата маичка за пласманот за млад возач,[7] откако бил највисоко пласиран возач роден во 1989 или подоцна, додека екипата Аг2р-Ла Мондијал го освоила екипниот пласман, поради пласманите на возачите Жан Кристоф Перо и Доменико Поцовиво во првите десет.[9]

Распоред уреди

Етапа Датум Движење Растојание Вид Победник
1 12 март Доноратико до Сан Винченцо 18,5 км   екипен хронометар Омега Парма-Квик Степ
2 13 март Сан Винченцо до Кашина 166 км   рамна етапа   Матео Пелуки (ИТА)
3 14 март Кашина до Арецо 210 км   рамна етапа   Петер Саган (СВК)
4 15 март Индикаторе до Читареале 244 км   планинска етапа   Алберто Контадор (ШПА)
5 16 март Аматриче до Гуардијагреле 192 км   планинска етапа   Алберто Контадор (ШПА)
6 17 март Букјанико до Порто Сант’Елпидио 189 км   ридеста етапа   Марк Кевендиш (ВБР)
7 18 март Сан Бенедето дел Тронто 9,1 км   поединечен хронометар   Адријано Малори (ИТА)

Екипи уреди

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI World Tour екипи автоматски се повикани и се обврзани да испратат свој состав. Четири други екипи добиле специјални покани на трката,[10] заокружувајќи ја групата од 22 екипи.

На трката настапиле следниве 22 екипи:

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

12 март 2014 — Доноратико до Сан Винченцо, 18,5 км екипен хронометар (ТТТ)[11]
Резултат од етапа 1
Екипа Време
1 Омега Парма-Квик Степ 20' 13"
2 Орика-ГринЕЏ + 11"
3 Мовистар Тим + 18"
4 Тинкоф-Саксо + 24"
5 Канондејл + 26"
6 Тим Скај + 27"
7 Лото-Белисол + 28"
8 Трек Фактори Рејсинг + 36"
9 Белкин Про Сајклинг + 37"
10 FDJ.fr + 43"
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1   Марк Кевендиш (ВБР)   Омега Парма-Квик Степ 20' 13"
2   Михал Квјатковски (ПОЛ)   Омега Парма-Квик Степ + 0"
3   Ригоберто Уран (КОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 0"
4   Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ + 0"
5   Ваут Пулс (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 0"
6   Алесандро Петаки (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 2"
7   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 3"
8   Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ + 11"
9   Сајмон Кларк (АВС) Орика-ГринЕЏ + 11"
10   Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 11"

Етапа 2 уреди

13 март 2014 — Сан Винченцо до Кашина, 166 км[12]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Матео Пелуки (ИТА) ИАМ Сајклинг 3ч 56' 12"
2   Арно Демар (ФРА) FDJ.fr и.в.
3   Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в.
4   Сем Бенет (ИРС) Тим НетАп-Ендура и.в.
5   Петер Саган (СВК) Канондејл и.в.
6   Давиде Аполонио (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
7   Филипо Фортин (ИТА) Бардијани-ЦСФ и.в.
8   Сака Модоло (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
9   Тони Хирел (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
10   Кристијан Збараљи (ИТА) МТН Кубека и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Марк Кевендиш (ВБР)   Омега Парма-Квик Степ 4ч 16' 25"
2   Михал Квјатковски (ПОЛ)   Омега Парма-Квик Степ + 0"
3   Ригоберто Уран (КОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 0"
4   Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ + 0"
5   Алесандро Петаки (ИТА) Омега Парма-Квик Степ + 2"
6   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 3"
7   Сајмон Кларк (АВС) Орика-ГринЕЏ + 11"
8   Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ + 11"
9   Свен Тафт (КАН) Орика-ГринЕЏ + 11"
10   Иван Сантаромита (ИТА) Орика-ГринЕЏ + 11"

Етапа 3 уреди

14 март 2014 — Кашина до Арецо, 210 км[13]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Петер Саган (СВК) Канондејл 5ч 10' 17"
2   Михал Квјатковски (ПОЛ)   Омега Парма-Квик Степ и.в.
3   Сајмон Кларк (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
4   Филип Жилбер (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в.
5   Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ и.в.
6   Даниеле Бенати (ИТА) Тинкоф-Саксо и.в.
7   Андре Грајпел (ГЕР) Белкин Про Сајклинг и.в.
8   Зимон Гешке (ГЕР) Џајант-Шимано и.в.
9   Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 4"
10   Лојд Мондори (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 4"
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Михал Квјатковски (ПОЛ)     Омега Парма-Квик Степ 9ч 26' 36"
2   Ригоберто Уран (КОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 10"
3   Сајмон Кларк (АВС) Орика-ГринЕЏ + 13"
4   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 15"
5   Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ + 17"
6   Петер Саган (СВК) Канондејл + 22"
7   Андре Грајпел (ГЕР) Белкин Про Сајклинг + 30"
8   Даниеле Бенати (ИТА) Тинкоф-Саксо + 30"
9   Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 31"
10   Камерон Мајер (АВС) Орика-ГринЕЏ + 31"

Етапа 4 уреди

15 март 2014 — Индикаторе до Читареале, 244 км[14]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 6ч 39' 56"
2   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 1"
3   Даниел Морено (ШПА) Катјуша + 5"
4   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 5"
5   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 5"
6   Микеле Скарпони (ИТА) Астана + 8"
7   Михал Квјатковски (ПОЛ)   Омега Парма-Квик Степ + 10"
8   Роберт Кишерловски (ХРВ) Трек Фактори Рејсинг + 11"
9   Крис Хорнер (САД) Лампре-Мерида + 11"
10   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 17"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Михал Квјатковски (ПОЛ)     Омега Парма-Квик Степ 16ч 06' 42"
2   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 16"
3   Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 23"
4   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 34"
5   Ригоберто Уран (КОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 38"
6   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 39"
7   Роберт Кишерловски (ХРВ) Трек Фактори Рејсинг + 49"
8   Морено Мозер (ИТА) Канондејл + 1' 01"
9   Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 1' 02"
10   Хулијан Аредондо (КОЛ) Трек Фактори Рејсинг + 1' 03"

Етапа 5 уреди

16 март 2014 — Аматриче до Гуардијагреле, 192 км[15]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 4ч 54' 42"
2   Зимон Гешке (ГЕР) Џајант-Шимано + 6"
3   Бен Кинг (САД) Гармин-Шарп + 45"
4   Адам Хансен (АВС) Лото-Белисол + 1' 01"
5   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 26"
6   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 1' 39"
7   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 1' 42"
8   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 42"
9   Хулијан Аредондо (КОЛ) Трек Фактори Рејсинг + 1' 42"
10   Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 42"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)     Тинкоф-Саксо 21ч 01' 30"
2   Наиро Кинтана (КОЛ)   Мовистар Тим + 2' 08"
3   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 2' 15"
4   Хулијан Аредондо (КОЛ) Трек Фактори Рејсинг + 2' 39"
5   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 40"
6   Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 2' 50"
7   Даниел Морено (ШПА) Катјуша + 2' 51"
8   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 56"
9   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 2' 58"
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Трек Фактори Рејсинг + 3' 06"

Етапа 6 уреди

17 март 2014 — Букјанико до Порто Сант’Елпидио, 189 км[16]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Марк Кевендиш (ВБР) Омега Парма-Квик Степ 4ч 16' 15"
2   Алесандро Петаки (ИТА) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3   Петер Саган (СВК) Канондејл и.в.
4   Арно Демар (ФРА) FDJ.fr и.в.
5   Тони Хирел (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
6   Роберт Вагнер (ГЕР) Белкин Про Сајклинг и.в.
7   Кристијан Збараљи (ИТА) МТН Кубека и.в.
8   Бартош Хузарски (ПОЛ) Тим НетАп-Ендура и.в.
9   Марк Реншо (АВС) Омега Парма-Квик Степ и.в.
10   Давиде Аполонио (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)   Тинкоф-Саксо 25ч 17' 51"
2   Наиро Кинтана (КОЛ)   Мовистар Тим + 2' 08"
3   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 2' 15"
4   Хулијан Аредондо (КОЛ) Трек Фактори Рејсинг + 2' 39"
5   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 40"
6   Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 2' 50"
7   Даниел Морено (ШПА) Катјуша + 2' 51"
8   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 56"
9   Џампаоло Карузо (ИТА) Катјуша + 2' 58"
10   Роберт Кишерловски (ХРВ) Трек Фактори Рејсинг + 3' 06"

Етапа 7 уреди

18 март 2014 — Сан Бенедето дел Тронто, 9,1 км поединечен хронометар (ITT)[17]
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1   Адријано Малори (ИТА) Мовистар Тим 10'13"
2   Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг + 6"
3   Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 11"
4   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 15"
5   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 19"
6   Алекс Даусет (ВБР) Мовистар Тим + 20"
7   Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 22"
8   Мануел Квинцијато (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 23"
9   Стајн Дефолдер (БЕЛ) Трек Фактори Рејсинг + 24"
10   Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 26"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Алберто Контадор (ШПА)   Тинкоф-Саксо 25ч 28' 45"
2   Наиро Кинтана (КОЛ)   Мовистар Тим + 2' 05"
3   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 2' 14"
4   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 39"
5   Хулијан Аредондо (КОЛ) Трек Фактори Рејсинг + 2' 54"
6   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 3' 04"
7   Роберт Кишерловски (ХРВ) Трек Фактори Рејсинг + 3' 09"
8   Даниел Морено (ШПА) Катјуша + 3' 16"
9   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 3' 16"
10   Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 3' 19"

Поредок уреди

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Омега Парма-Квик Степ Марк Кевендиш недоделена недоделена Михал Квјатковски Омега Парма-Квик Степ
2 Матео Пелуки Матео Пелуки Марко Канола
3 Петер Саган Михал Квјатковски Петер Саган
4 Алберто Контадор Аг2р-Ла Мондијал
5 Алберто Контадор Алберто Контадор Алберто Контадор Наиро Кинтана
6 Марк Кевендиш Петер Саган
7 Адријано Малори
На крај Алберто Контадор Петер Саган Марко Канола Наиро Кинтана Аг2р-Ла Мондијал

Наводи уреди

 1. „Алберто Контадор ја освои трката додека Бредли Вигинс трет на последната етапа“. Sky Sports. BSkyB. 18 март 2014. Посетено на 18 март 2014.
 2. „Велосипедизам: Алберто Контадор се враќа во форма“. Телеграф.мк. Телеграф. 18 март 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-19. Посетено на 19 март 2014.
 3. Арибас, Карлос (18 март 2014). „Contador in heaven“. El País (шпански). Ediciones El País, S.L. Посетено на 18 март 2014.
 4. „Адријано & Наиро направија двојно изненадување“. Мовистар Тим. Abarca Sports. 18 март 2014. Посетено на 18 март 2014.
 5. „Контадор победи на Тирено-Адријатико во гранд стил“. Тинкоф-Саксо. Tinkoff Sport. 18 март 2014. Посетено на 18 март 2014.
 6. „Контадор победи на Тирено-Адријатико, а Вигинс трет на хронометарот“. BBC Sport. BBC. 18 март 2014. Посетено на 18 март 2014.
 7. 7,0 7,1 Хајмас, Питер (18 март 2014). „Контадор победи на Тирено-Адријатико“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 18 март 2014.
 8. „Positive evaluation of the Tirreno-Adriatico“. Бардијани-ЦСФ. Aster Sport Ltd. 18 март 2014. Архивирано од изворникот на 2014-03-19. Посетено на 18 март 2014.
 9. „Екипата Аг2р Ла Мондијал одлична на Тирено-Адријатико“. Аг2р-Ла Мондијал. EUSRL France Cyclisme. 18 март 2014. Архивирано од изворникот на 2014-03-16. Посетено на 18 март 2014.
 10. „RCS Sport: Wild cards for 2014 World Tour races revealed“. La Gazzetta dello Sport. RCS Sport. 16 јануари 2014. Посетено на 12 март 2014.
 11. „Етапа 1: Доноратико до Сан Винченцо — екипен хронометар“ (PDF). Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 12 март 2014.
 12. „Етапа 2: Сан Винченцо до Кашина“ (PDF). Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 12 март 2014.
 13. „Етапа 3: Кашина до Арецо“ (PDF). Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 12 март 2014.
 14. „Етапа 4: Индикаторе (Арецо) до Читареале (Селва Ротонда)“ (PDF). Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 12 март 2014.
 15. „Етапа 5: Аматриче до Гуардијагреле“ (PDF). Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 12 март 2014.
 16. „Етапа 6: Букјанико до Порто Сант'Елпидио“ (PDF). Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 12 март 2014.
 17. „Етапа 7: Сан Бенедето дел Тронто — поединечен хронометар“ (PDF). Тирено-Адријатико. RCS Sport. Посетено на 12 март 2014.

Надворешни врски уреди